2017 Athletics Carnival Results

Sports News

A very successful school athletics carnival took place at Croome Road on 16 June. Students who placed 1st and 2nd in the field events, 200 and 800 metre will be eligible to compete at District level. Students who placed 1st, 2nd or 3rd in the 100 metre will also be eligible to represent our school.

Congratulations to all our athletes regardless of where you placed.

Shot Put
Age Group 1st 2nd
Junior Boys Levi Borg Dean Costa
11 Year Boys Kane Wilson-Jones Georgy Latu
Senior Boys Adam Churcher Louis Borg
Junior Girls Jayda Koca Sharni Geekie
11 Year Girls Ebony Chase Ti-Amour Kupenga
Senior Girls Hayley Agostini Jessica Petrovska

 

High Jump
Age Group 1st 2nd
Junior Boys Levi Borg Aidan Ivaneza
11 Year Boys Phoenix Duncan Lucas Esteves
Senior Boys Darnell Te Ahuru Adam Churcher
Junior Girls Jessica Jayaswal Isadora Novakovic
11 Year Girls Lilly-Rose Gilroy Grace Catalano
Senior Girls Jessica Petrovska Hayley Agostini

 

Long Jump
Age Group 1st 2nd
Junior Boys Jordan White Deegan Jones
11 Year Boys Phoenix Duncan Levi Calleja
Senior Boys Darnell Te Ahuru Adam Churcher
Junior Girls Isadora Novakovic Amber Chase
11 Year Girls Lilly-Rose Gilroy Ebony Chase
Senior Girls Jessica Petrovska Hayley Agostini

 

200m
Age Group 1st 2nd
Junior Boys Mateja Miovic Keeghan Riddell
11 Year Boys Phoenix Duncan Levi Calleja
Senior Boys Adam Churcher Ryan Churcher
Junior Girls Isadora Novakovic Christina Krauth
11 Year Girls Lilly-Rose Gilroy Ebony Chase
Senior Girls Hayley Agostini Jessica Petrovska

 

800m
Age Group 1st 2nd
Junior Boys Mateja Miovic Keeghan Riddell
11 Year Boys Phoenix Duncan Levi Calleja
Senior Boys Ryan Churcher Negovan Novakovic
Junior Girls Isadora Novakovic Mariah Costa
11 Year Girls Lilly-Rose Gilroy Grace Catalano
Senior Girls Hayley Agostini Jessica Petrovska

 

100m
Age Group 1st 2nd 3rd
8 Year Boys Jay Jayaswal Derice Kupenga Omar Aljmad
8 Year Girls Isabelle Nicholls Armani Fuka Aleighia Williams
9 Year Boys Deegan Jones T-Jay Martin Gordon Martlew
9 Year Girls Christina Krauth Isadora Novakovic Hannah Garner
10 Year Boys Keeghan Riddell Mateja Miovic Levi Borg
10 Year Girls Crissa-Mia Kennedy Charlotte Richards Jayda Koca
11 Year Boys Levi Calleja Phoenix Duncan Tyron Iggledon
11 Year Girls Lilly-Rose Gilroy Ebony Chase Ti-Amour Kupenga
12/13 Year Boys Darnell Te-Ahuru Adam Churcher Ryan Churcher
12/13 Year Girls Hayley Agostini Jessica Petrovska Abby Kresevic

District Athletics Carnival information and permission note